reklama
Reklama


Reklama
Reklama


Media w regionie

PROGRAMY TV POLICE


INFOPOLICE - 14.02


TELETYDZIEŃ - 17.02

Nie daj się oszukać – sprawdź paragon


Resort finansów wystartował z kolejną kampanią paragonową, która jest skierowana do polskich konsumentów. Tym razem Ministerstwo zachęca do sprawdzania, czy sprzedawcy wydają poprawne dowody sprzedaży. To kolejny pomysł, obok akcji „Weź paragon”, na budowanie świadomości społecznej i promowanie uczciwej konkurencji wśród przedsiębiorców.


reklama

Począwszy od 2002 roku, w czasie ferii zimowych i wakacji, Ministerstwo Finansów koordynuje kolejne edycje kampanii „Weź paragon”. Na tym jednak działalność edukacyjna wspomnianego resortu się nie kończy. MF postanowiło zachęcić konsumentów do tego, aby zwracali uwagę na wydawane im dowody sprzedaży. Akcja wystartowała pod hasłem „Nie daj się oszukać – sprawdź paragon”.

Jakie informacje powinien zawierać paragon fiskalny?

Sprzedawca, który korzysta z kasy rejestrującej, musi poświadczać każdą transakcję na rzecz klienta indywidualnego paragonem fiskalnym. Zgodnie z prawem, nabywca powinien otrzymać dowód sprzedaży w chwili nabycia towaru lub usługi. Ponadto, przepisy jasno określają, jakie informacje muszą się znaleźć na paragonie fiskalnym.

- Są to m.in. centralnie umieszczony napis paragon fiskalny, NIP podatnika, nazwa firmy i jej adres, nazwa towaru lub usługi, cena, numer unikatowy kasy rejestrującej oraz logo fiskalne. Szczegółową listę wymaganych danych można znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Finansów z 14 marca 2013 roku - tłumaczy Marcin Ciechowicz, ekspert Polskiego Centrum Kas Fiskalnych.

Wydruk z terminala płatniczego to nie paragon fiskalny

Częstą praktyką, szczególnie w okresie wakacji, jest wydawanie konsumentom jedynie potwierdzeń płatności kartą lub tzw. rachunków kelnerskich (w przypadku lokali gastronomicznych). Wydruki te nie mogą jednak w żaden sposób zastąpić paragonu fiskalnego. Dokument tego typu jest m.in. dowodem na to, że przedsiębiorca odprowadza należne podatki i nie należy do „szarej strefy”.

- Jeżeli podatnik, który jest zobowiązany do stosowania kasy rejestrującej, wydaje klientowi indywidualnemu jedynie wydruk z terminala płatniczego lub paragon niefiskalny, mamy do czynienia ze złamaniem przepisów. Zwracanie uwagi na takie sytuacje to nie tylko działanie prospołeczne, ale także dbanie o własne prawa - podkreśla Ciechowicz.

Dlaczego warto sprawdzić paragon?

Powodów, dla których warto sprawdzać dowody sprzedaży, jest wiele. Otrzymany dokument ma bowiem znaczenie zarówno z punktu widzenia przedsiębiorcy, jak i nabywcy. Większość klientów zdaje sobie sprawę z tego, że paragon fiskalny umożliwia łatwiejsze skorzystanie z prawa do reklamacji lub zwrotu otrzymanego towaru. Nie każdy pamięta jednak o tym, iż poprawny dowód sprzedaży daje większą gwarancję rzetelności firmy i jakości oferowanych przez nią produktów. Ponadto, konsument, który zwraca uwagę na to, czy otrzymał prawidłowo wystawiony paragon fiskalny, bierze czynny udział w walce z „szarą strefą” i wspiera uczciwych przedsiębiorców. To z kolei ma przełożenie na budowanie silnej gospodarki.

Nie można również zapominać o tym, że już 1 października 2015 roku wystartuje pierwsza edycja loterii paragonowej. W akcji koordynowanej przez Ministerstwo Finansów wyróżniani będą konsumenci, którzy przywiązują wagę do odbierania dowodów sprzedaży.

- Nagrodami w loterii mają być samochody, notebooki i tablety. Będą one rozlosowywane jedynie spośród poprawnych paragonów fiskalnych, które zostały wystawione na kwotę co najmniej 10 zł - wyjaśnia ekspert PCKF.

Powered by Web Agency
 
REKLAMA
ReklamaREKLAMA
Reklama


WARTO PRZECZYTAĆ

News image

Dzieci mobilnie (nie)świadome

News image

Nie idź w dym w paleniu byle czym

News image

Odzyskaj swoje pieniądze z funduszy i polisolokaty

News image

Nikt nie ma prawa żądać w zastaw twojego dowodu osobistego


REKLAMA

sprzedaż wynajem

od do

od doNAJNOWSZE FOTOGALERIE


Chemik Police - Imoco Volley Conegliano 2:3

Imoco Volley Conegliano pokonało Chemik Police 3:2. To druga porażka policzanek w Lidze Mistrzyń.  Chemik Police - Imoco... więcej zdjęć

Powered by Web Agency

Chemik Police - Developres SkyRes Rzeszów 3:0

Siatkarki Chemika Police pokonały Developres SkyRes Rzeszów 3:0. Policzanki są liderem tabeli ORLEN Ligi. Chemik Police ... więcej zdjęć

Powered by Web Agency

25 Finał WOŚP w Policach

Tradycyjnie 25 Finał WOŚP odbył się w Miejskim Ośrodku Kultury w Policach. Przybyło tu wielu policzan, jedni obserwowali wyst... więcej zdjęć

Powered by Web Agency

XVI Orkiestrowy Turniej Halowej Piłki Nożnej Oldbojów

15 stycznia 2017 roku od godziny 11.00, w rytmie 25 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy grali w Policach oldboje. Tu... więcej zdjęć

Powered by Web Agency

”Zew Natury” bajka w wykonaniu polickich VIP-ów

W tym roku policcy samorządowcy przygotowali przedstawienie "Zew Natury" na podstawie wierszy Juliana Tuwima. Nie zabrakło śm... więcej zdjęć

Powered by Web Agency

Jasienica grała już po raz 23

Tradycją stało się że w Jasienicy orkiestrowe granie rozpoczyna się dzień przed oficjalnym finałem.  Finał w Jasienicy t... więcej zdjęć

Powered by Web Agency

Więcej: Fotogalerie


reklama
Reklama


Reklama


KONTRA GOŚĆ


Pozostałe audycje programu KONTRA GOŚĆ

WARTO OBEJRZEĆreklama


NOWOŚCI NA FORUM

 1 Wirtualne Police i okolice - forum dyskusyjne