reklama
Reklama


Reklama
Reklama


Media w regionie

PROGRAMY TV POLICE


INFOPOLICE - 14.02


TELETYDZIEŃ - 17.02

JAPOKA - relacja z wyprawy

Artur Sałagan i Zbigniew Wojciechowicz, mieszkańcy Polic, wyruszyli w Alpy aby zdobyć Mont Blanc. Na swoim profilu fb napisali: - No to ruszamy... Na podbój marzeń, podbój góry. Trzymajcie za nas kciuki! Najbliższe dni domem dla Artura i Zbyszka stanie się namiot w Chamonix. - Wczoraj byliśmy na aklimatyzacji na szczycie Aquiel du Midi. Potem załamała się pogoda i mieliśmy całą noc burzę. Dziś ciągle pada. Jutro rano wchodzimy już w masyw Mont Blanc - czytamy na profilu.


reklama


4 sierpnia, godz. 08:04
Koniec biwakowania! Czas brać się za to, po co tam pojechali. Rozpoczynamy przygotowania do akcji górskiej. Dziś jedna z najważniejszych części czyli aklimatyzacja. Wjeżdżamy dziś na Aiguille du Midi i tam spędzimy cały dzień. Szczyt ten jest powyżej 3,5 tys m n.p.m., więc ilość tlenu jest już dużo niższa, niż na nizinach. To tu organizm musi się przyzwyczaić do oddychania innym powietrzem. 
Wieczorem zjazd do Chamonix i nocleg w bazie.


4 sierpnia, godz. 14:38
Aklimatyzujemy się na 3800. Pogoda cudo tylko trochę rzadkie powietrze przytyka. Jutrzejszy dzień to jedna wielka niewiadoma, ze względu na pogodę. Opcjonalnie wychodzimy w masyw Mont Blanc, ale zapowiadane ulewy i burze mogą nam te plany popsuć, wtedy zostajemy w Chamonix i startujemy na masyw w sobotę.


5 sierpnia, godz. 12.00 
W Chamonix pogoda nie rozpieszcza... Od wczorajszego wieczoru leje i trzaska piorunami... Dlatego dzisiejszy dzień poświęciliśmy na zwiedzenie Chamonix i mobilizacje sił na jutrzejsze wyjście na Nid D'Aigle 2380 m o 4:30.


Chamonix to czwarta co do wielkości gmina we Francji o łącznej powierzchni 245 km2. Fani sportu mogą ją kojarzyć jako pierwszego gospodarza Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1924 roku. 
Gmina Chamonix-Mont-Blanc obejmuje 16 wiosek. Położenie Chamonix wśród gór sprawia, iż w samym środku lata promienie słoneczne padają na miasto przez zaledwie 5-7 godzin dziennie.
Mark Twight (alpinista) opisał miasto jako "największe zagłębie śmierci sportowej na świecie", ponieważ Chamonix jest idealnym miejscem dla osób, które lubią adrenalinę. Najczęściej uprawiane sporty to: wspinaczki, narciarstwo ekstremalne, paralotniarstwo, i spływy kajakowe.
Chamonix słynie ze spektakularnej kolejki linowej na szczyt Aiguille du Midi (3842 m). Wybudowana w 1955 roku, była najwyżej położoną kolejką linową na świecie. Wraz z systemem kolejki na Pointe Helbronner (3462 m) szczyt Doliny Aosty (Włochy), można przejechać cały masyw Mont Blanc kolejką linową.

Powered by Web Agency
 


REKLAMA
Reklama


WARTO PRZECZYTAĆ

News image

Dzieci mobilnie (nie)świadome

News image

Nie idź w dym w paleniu byle czym

News image

Odzyskaj swoje pieniądze z funduszy i polisolokaty

News image

Nikt nie ma prawa żądać w zastaw twojego dowodu osobistego


REKLAMA

sprzedaż wynajem

od do

od do
reklama
Reklama


NOWOŚCI NA FORUM

 1 Wirtualne Police i okolice - forum dyskusyjne